ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ. ΚΑΙ... ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ!

Ηρακλής Χαλκίδας - ΠΑΟΚ 0-3 σετ: Παραδόθηκε στον «Δικέφαλο»!

Ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στο σερβίς και πολλές επιθετικές λύσεις από Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη και Γκιόν νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας στην Κάνηθο με 0-3 σετ και σημειώσε την 14η νίκη του στο πρωτάθλημα που τον διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας στην 2η θέση. Κυρίως όμως έδειξε συνέπεια με τις καλές εμφανίσεις παρότι ήταν ο τρίτος αγώνας του σε έξι ημέρες...

Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και συνεπώς αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του και αυτό φάνηκε στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 22-20 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Ερνάντο Γκόμεζ έπαιξε για πρώτη φορά αντίπαλος του ΠΑΟΚ αλλά κυμάθηκε σε χαμηλά ποσοστά και στα μισά του 3ου σετ αντικαταστάθηκε από τον Τσολάκο.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή στην πάσα και τους Γκιόν, Κουμεντάκη ακραίους μπήκε δυνατά στον αγώνα και με έμφαση στο σερβίς μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Μετά το 8-4 ο δικέφαλος έπιασε εξαιρετικό ρυθμό στο σερβίς και με δύο μπλοκ πάνω στο Γκόμεζ έκανε συνολικό σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-7. Η απάντηση ήρθε από τον Μότα που με σερβίς αλλά και δύο κόντρες μείωσε για τον Ηρακλή 14-13. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με μπροστάρη τον Ουτσίκοφ ξέφυγε 19-15 και τελικά πήρε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά με προβάδισμα 8-4. Ο Γκόμεζ και ο Μότα αλλά και οι καλές άμυνες έδωσαν στον Ηρακλή το καλύτερο κομμάτι του στον αγώνα και κράτησε το προβάδισμα μεχρι το 18-16. Η επίθεση του Ουτσικοφ μείωσε σε 18-17 για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούλγαρος πήγε και στη θέση του σερβίς όπου πήρε και άσσο ισοφαρίζοντας 18-18. Ακολούθησε μπλοκ των Πελεκούδα, Βάλκιερς και ο δικέφαλος προσπέρασε 19-18 και 20-19 με άουτ του Γκόμεζ.

Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη και προηγήθηκε 21-20 με το λάθος του Κουμεντάκη που κάρφωσε άντένα. Νέο λάθος του Ουτσίκοφ έφερε τον Ηρακλή μπροστά 22-20 αλλά ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς (22-21). Ο Γκόμεζ κράτησε το +2 (23-21). Ο Γκιόν μείωσε και ο Γκόμεζ αναδείχτηκε σε μοιραίο παίχτη της ομάδας του. Κάρφωσε άουτ (23-23) και στην επόμενη φάση δέχτηκε τριπλό μπλοκ ο Μότα (23-24). Ο Πεντράο ισοφάρισε αλλά Ουτσίκοφ με δύο επιθέσεις τελείωσε το σετ 26-24 για το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και με σερί 3-0 ξέφυγε 6-3. Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να ισοροπήσει την υποδοχή του για να γίνει απειλητικός και ο ΠΑΟΚ απλά δεν έκανε το χοντρό λάθος. Στα μέσα του σετ ο Τσολάκος πήρε τη θέση του Γκόμεζ, ο Ηρακλής έβγαλε καλές άμυνες και ακολούθησε μέχρι το 20-22. Ο Koυμεντάκης έκανε το 23-20. Ο Χαραλαμπίδης είχε ευκαιρία να μειώσει για τον Ηρακλή αλλά κάρφωσε άουτ (20-24) και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις Γκιόν και Κουμεντάκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Κουτσούλας

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-20, 24-26
3ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 20-25) σε 82'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/13 επ, 35% υπ -10% άριστες), Γκόμεζ 11 (10/26 επ, 1 άσσος), Μότα 6 (2/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -32% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ), Πεντράο 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 79% υπ -64% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Τσολάκος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ), Ουτσίκοφ 14 (10/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (0/7 επ, 2 μπλοκ), Γκιόν 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -25% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκερς.